TOP Clever Project: Usposabljanje gradbenih strokovnjakov o vseživljenjskem ogljiku

Iztok KamenskiDobro-je-vedeti

Medtem ko si gradbena industrija prizadeva zmanjšati svoj ogljični odtis, morajo strokovnjaki razviti globoko razumevanje trajnostnih praks. Usposabljanje belih ovratnikov o celotnem življenjskem ogljiku (WLC) projekta TOP Clever želi strokovnjakom iz industrije zagotoviti znanje in praktična orodja za ocenjevanje in zmanjšanje emisij ogljika v celotnem življenjskem ciklu zgradbe.

Trenutni načrt usposabljanja, ki so ga razvili strokovnjaki GBC Slovenija in GBC Poljska, vključuje tri ključne module. Prvi predstavlja osnovne koncepte celotnega ogljika, ki pokriva razliko med operativnim in utelešenim ogljikom, vlogo potenciala globalnega segrevanja (GWP) kot indikatorja trajnosti in metodologijo ocene življenjskega cikla (LCA). Udeleženci bodo tudi raziskali, kako LCA podpira odločanje v fazah projektiranja in gradnje ter tako zagotavlja bolj trajnostno grajeno okolje. Ključni del tega modula je razumevanje okoljskih izjav o izdelkih (EPD) in njihove vrednosti kot preglednih, standardiziranih podatkov o okoljski učinkovitosti. Poleg tega usposabljanje zajema, kako je mogoče uporabiti LEVEL(s)- skupni okvir EU za trajnostne zgradbe, za ocenjevanje konceptov WLC.

Drugi modul se osredotoča na metodologijo LCA in ponuja praktično znanje o virih podatkov o materialih, ki so na voljo za zagotovitev primerljivosti rezultatov ocen življenjskega cikla stavb v izračunih, izvedenih v fazi načrtovanja zgradbe. Gradivo pokriva tudi temo razpoložljivih specializiranih orodij za oceno življenjskega cikla stavb. V gradivu najdete tudi podrobne smernice za izračune ogljičnega odtisa, skupaj z opisom predpostavk za vsak modul analize LCA. Pomemben del učnega gradiva je tematika oblike in obsega poročanja o ogljičnem odtisu stavbe, tako da so njegovi rezultati in predpostavke predstavljeni jasno in pregledno.

Drugi modul je razprava o strategijah razogljičenja in zakonodajnih ukrepih v evropskih državah, s prikazom podobnosti, razlik in najboljših praks v pristopu k metodologiji LCA ter s prikazom študij primerov obstoječe stavbe.

Končni modul predstavlja študije primerov, kjer bodo udeleženci analizirali rezultate LCA, razumeli obseg vgrajenega in operativnega ogljika ter primerjali merila uspešnosti iz različnih držav. Usposabljanje bo predstavilo tudi uspešne nizkoogljične gradbene projekte po vsej Evropi, vključno s podrobnimi podatki iz držav projekta TOP Clever.

Ta načrt usposabljanja, ki so ga razvili strokovnjaki GBC Slovenija ini GBC Poljska, je zasnovan tako, da strokovnjake iz industrije opremi s celovitim razumevanjem WLC in praktičnih orodij LCA. Z vključitvijo teh konceptov v svoje vsakodnevno delo lahko strokovnjaki prispevajo k bolj trajnostnemu in ogljično ozaveščenemu gradbenemu sektorju.

Spremljajte novosti o izobraževanjih in bodite del prehoda na nizkoogljično gradnjo!