Podjetje EUTRIP svetuje.
Trajnostna gradnja je danes postala ključni koncept sodobne arhitekture in gradnje, saj vse več pozornosti namenjamo vplivom na okolje, zdravje ljudi in gospodarstvo. Vrednotenje različnih trajnostnih vidikov v zgodnji fazi načrtovanja stavb nam omogoča izvedbo kakovostnih objektov za ljudi, manjše obremenitve okolja, podpira zmanjšanje rabe naravnih virov, skozi celoten življenjski cikel stavbe. Z razvojem družbe in tehnologije se veča pomen trajnostne gradnje, pomemben vpliv pa imajo tudi podnebne spremembe.
DGNB je mednarodno uveljavljen sistem certificiranja trajnostnih stavb nemškega združenja za trajnostno gradnjo. Certificiranje prispeva k trajnostnim praksam v gradbeništvu in zagotavlja, da projekti dosegajo visoke standarde kakovosti in trajnosti. V okviru certifikacijskega sistema so kriteriji razdeljeni na 6 področij: kakovost okolja (ENV), ekonomska kakovost (ECO), sociokulturna in funkcionalna kakovost (SOC), tehnična kakovost (TEC) in procesna kakovost (PRO), dodatno pa je možno pridobiti točke z oceno lokacije (SITE), na katero projektant in svetovalci naročnika (investitorja) praviloma nimajo vpliva, saj jo izbere naročnik.
Pri izvajanju trajnostnih investicijskih projektov je pomembno, da investitor že v najzgodnejši fazi, še pred pričetkom načrtovanja – v proces vključi strokovnjake s področja trajnostne gradnje. Nadalje je potem obveza vseh vključenih v investicijski proces, da skozi proces integralnega projektiranja svetujejo in opozarjajo naročnika na zahteve trajnostne gradnje in jih naročniku pomagajo v čim večji meri uresničiti. Objektivnost sistema se zagotavlja na način, da se celotno dokumentacijo s katero dokazujemo doseženo število točk posameznega kriterija pošlje preverjanje na sedeže DGNB v Stuttgart.
V podjetju EUTRIP, d.o.o. imamo tri strokovnjake, ki so pridobili akreditacijo International DGNB Consultant. Akreditacija je mednarodno priznano potrdilo strokovnosti na področju trajnostnega gradbeništva po DGNB standardih. Program zahteva poglobljeno znanje in razumevanje kriterijev DGNB za ocenjevanje trajnosti. Pridobili smo tudi akreditacijo za DGNB ESG Manager, saj je to prihajajoči sistem, ki bo delno nadomestil trenutnega in se bo uporabljal zgolj za stavbe v uporabi (Building In Use). DGNB ESG Manager je kvalifikacija za strokovnjaka za trajnostno upravljanje nepremičnin v skladu z ESG. Ta znanja omogočajo celovito razumevanje trajnostnih praks, potrebnih za uspešno certificiranje projektov po sistemu DGNB.
Izvedli smo preliminarni izračun DGNB točk za Objekt za raziskovalno – razvojne dejavnosti in prenos znanja za Univerzo v Ljubljani, Biotehniška fakulteta. Trenutno izvajamo aktivnosti za pridobitev certifikata za stavbo v uporabi, športnega objekta Center za zdravje in šport Mislinja.
Med številnimi sistemi za vrednotenje trajnostne gradnje izstopa nemški DGNB, ki celovito pokriva širok spekter trajnostnih vidikov. Posebnost sistema je, da posamezne rešitve hkrati vplivajo na več kriterijev, kar omogoča celostno oceno stavbe. DGNB sledi jasno določenim metodologijam in standardom, kar omogoča objektivno primerjavo stavb. Certificiranje zahteva celovit pristop ter obsežno zbiranje dokazil od začetka projekta do uporabe oziroma tudi med samo uporabo objekta. Glede na to, da je DGNB razvit v Nemčiji, ki deluje v skupnem evropskem prostoru, je prilagojen tudi našim standardom in zakonodaji. Kljub zahtevnosti postopek prinaša številne koristi ter potrjuje, da projekt prispeva k boljšemu okolju in kakovostnejšemu življenju za prihodnje generacije.
