Projekt REMEDY, ki ga financira program Evropske unije Obzorje Evropa (Evropski svet za inovacije), se je uradno začel s prvim sestankom, ki je potekal 5. in 6. februarja 2025 v InnoRenew CoE v Izoli. Partnerji projekta so se zbrali, da bi razpravljali o ključnih ciljih, načrtovanih aktivnostih in vzpostavili strategijo za sodelovanje in za uspešen razvoj projekta.
Dr. Anna Sandak, namestnica direktorice v InnoRenew CoE in koordinatorka projekta REMEDY (Archibiome tattoo for resistant, responsive, and resilient cities), je dejala: “S povezovanjem vrhunskih raziskovalcev, strokovnjakov iz industrije in ključnih deležnikov, si v projektu REMEDY prizadevamo revolucionirati urbana okolja z razvojem novega izdelka in nove prelomne tehnologije za gradbeni sektor.”

Naj omenimo, da je to prvič v Sloveniji, da je prejemnica ERC projekta dr. Anna Sandak, hkrati tudi uspešna pri pridobivanju sredstev Evropskega sveta za inovacije (EIC) za Iskalec (Pathfinder) projekt. Ta mejnik naznanja tudi prvi Pathfinder projekt v Sloveniji, ki ga vodi ženska znanstvenica.
Sestanek se je začel z uvodnim nagovorom prof. dr. Andreje Kutnar, direktorice InnoRenew CoE, ki je poudarila pomen tega projekta za nadaljnje premikanje meja najsodobnejših raziskav, povezanih z inženirskimi živimi materiali, ki bodo pomagali razviti tehnične inovacije in trajnostno arhitekturo.
Dvodnevni sestanek je ponudil odlično priložnost za vse partnerje projekta, da se dogovorijo o ciljih, načinih sodelovanja in zasnujejo strategijo ter načrt za prihodnje aktivnosti projekta. Projekt vključuje šest partnerjev – InnoRenew CoE, Univerzo v Ljubljani, Tehniško univerzo v Gradcu, TIGER Coatings, Xylotrade B.V., Qres Technologies ter podporo Univerze na Primorskem – iz štirih držav EU: Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške.
Poleg tega se je preko spleta sestanka udeležila Barbara Gerratana, projektna referentka iz EU, da bi predstavila pričakovanja projekta, priložnosti in smernice skladnosti z vidika Evropskega sveta za inovacije.