BUILD UPON

Admin

Združenja za trajnostno gradnjo (GBC-ji) uradno začela delo v 2.35 miljona evrov vrednem evropskem projektu za prenovo stavb

Združenja za trajnostno gradnjo iz vse Evrope so 20. marca v Londonu slavnostno začela z delom v 2,35 milijona evrov vrednem projektu za podporo vladam pri oblikovanju in izpeljavi nacionalnih strategij prenove, za katere so se do sedaj mnoge med njimi s toliko napora borile jo vzpostaviti v skladu z evropsko zakonodajo.

V londonski centrali podjetja Arup se je na uradnem začetku dela projekta BUILD UPON, inovativnega dvoletnega projekta, financiranega s sredstvi programa Obzorje 2020, zbralo 80 ključnih organizacij iz 24 držav. Cilj projekta je izpeljati oblikovanje in izpeljavo dolgoročnega ogrodja za pospešitev temeljite energetsko učikovite prenove v trinajstih državah.

Na osnovi mapiranja mreže preko 1000 ključnih ciljnih skupin ter trenutnega položaja prenovitvenih iniciativ bodo GBC-ji v nadaljevanju delali z vladami ter večjimi mesti na zagonu večletnega procesa medsebojnega dialoga, ki bo ob podpori prepoznanih strokovnjakov poenostavljal povzemanje primerov dobrih praks v regiji. Rezultati projekta bodo nato vključeni v drugo različico (V2.0) strategij prenove.

Države članice EU so bile zavezane, da v skladu z Evropsko uredbo o energetski učinkovitosti predložijo dolgoročne strategije prenove v Bruselj do 30. aprila 2014, roka, ki so ga mnoge med njimi (tudi Slovenija) zamudile, istočasno pa se je izkazalo, da številne predložene strategije niso zadostile zahtevam Uredbe. Države imajo sedaj do 30. aprila 2017 čas, da ojačajo zaveze v svojih strategijah ter jih ponovno predložijo v Bruselj. Z “Energetsko unijo”, s katero je Evropska komisija ponovno postavila v žarišče celovito vpeljavo evropske energetske učinkovitosti v gradbeno zakonodajo, bosta naslednji dve leti za države članice bistveni za vzpostavitev ambicioznega ter izvedljivega okvira temeljite prenove.

Emilio Miguel Mitre, koordinator projekta BUILD UPON in direktor mednarodnega sodelovanja GBC Espańa je ob tem izjavil: “Vlade evropskih držav imajo z zavezo, da morajo določiti strategijo pospešitve energetsko učinkovite prenove ter istočasno zagotoviti finančna sredstva ter instrumente za pomoč pri doseganju te rasti, izjemno težko nalogo. Glavna vsebina, ki v tem trenutku manjka v prav vseh državah, je širok konsenz za skupno strategijo. Zanj niso odgovorne le vlade, ampak tudi javni in privatni sektor ter civilna družba v celoti. Ta strategija in konsenz sta prav to, kar bi bil glavni prispevek projekta BUILD UPON – torej “build upon” oz. nadgradnja dela Evropske regionalne mreže GBC-jev.”

Preberite več o projektu BUILD UPON.

Oglejte si video s prvega srečanja na povezavi.

 

V projektu sodelujejo: