Med novo pridobljenimi projekti Univerze na Primorskem tudi projekt WoodStock-Empowering climate-smart, circular, and zero-waste use of underutilized wood from the forest and building stock in the construction sector to support the New European Bauhaus pod vodstvom univerze v Gentu, delo na UP bo vodila in koordinirala porf. dr. Andreja Kutnar, vodja Začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa za trajnostno grajeno okolje z obnovljivimi materiali (NEBAP Hub). Projekt bo še dodatno okrepil pestro dejavnost NEBAP Huba.
Projekt je bil pridobljen za razpisu HORIZON Research and Innovation action – Horizon RIA.
WoodStock projekt
WoodStock je večplasten projekt, namenjen pospeševanju podnebno pametnih praks lesene gradnje v skladu z novo Novim evropskim Bauhausom (NEB).
Primarni poudarek je na kvantificiranju in kartiranju lesnih virov, vključno s premalo izkoriščenimi tokovi z uporabo nove metodologije za izdelke iz posekanega lesa stopnje 3 in dinamičnega modeliranja analize toka materiala za pridobitev vpogleda v potencial izrabe lesa, vplive blaženja podnebja in razpoložljivost virov.
To vključuje tudi robustno dinamično življenje. Metodologija Cycle Assessment (LCA) za oceno okolijskih, socialnih in ekonomskih vplivov, povezanih z različnimi tokovi virov in scenarijev. WoodStock bo izkoristil skupno strokovno znanje in izkušnje za razvoj brezodpadnih in krožnih zgradb izkoriščanje moči digitalnih dvojčkov, ocenjevanje vidikov človekovega zdravja in dobrega počutja z dejavnostmi soustvarjanja z množico akterjev, ki sledijo načelom in vrednotam NEB, v 6 živih laboratorijih (LL) v 6 različnih evropskih regijah. Preko sistemske krožnice rešitve za leseno gradnjo brez odpadkov in v skupnosti, usklajevanje novih poslovnih strategij s priporočili politike, namenskih predstavitvenih in izobraževalnih dejavnosti, projekt si prizadeva spodbuditi podnebno pametne in povečane trajnostne uporabe lesa v gradbeništvu.
Oglejte si uradni prispevek na strani Univerze na Primorskem