Svetovni svet za zeleno gradnjo (WorldGBC) je 15. novembra 2023 izdal inovativno publikacijo »Gradnja prihodnosti, odporne na vodo«, ki opisuje vlogo gradbenega in gradbenega sektorja pri reševanju globalne vodne krize.
Predvideva se, da bo do leta 2030 40-odstotna vrzel med globalno ponudbo sladke vode in povpraševanjem (1), pri čemer bo grajeno okolje odgovorno za približno 15 % porabe sladke vode (2).
Na podnebnem vrhu ZN COP28 v Dubaju, ZAE (30. november–12. december 2023) bo izpostavljena vloga grajenega okolja pri obravnavi tega, kako lahko zagotovimo pravično in odporno prihodnost za vse. To delo bo predstavljeno na COP28, da se pokaže, kako grajeno okolje ponuja eno največjih priložnosti za pomoč svetu pri prehodu na ničelno ogljično temperaturo, doseganje cilja Pariškega sporazuma 1,5 °C in reševanje vodne krize. Dokument je namenjen gradbenemu sektorju in je bil razvit z obsežnim sodelovanjem svetovnega omrežja WorldGBC in strokovnjakov iz industrije. Predstavlja razsežnost izziva – in kaj lahko storimo, da spremenimo smer.
Ta dokument je razvil WorldGBC v sodelovanju z mrežo 26 Green Building Councils po vsem svetu, pa tudi z našimi partnerji Arup, Brightworks Sustainability, CBRE, Foster + Partners, WSP, Kingspan in ARKANCE (prej VinZero) ter mrežo več kot 30 posameznih strokovnjakov. Ta dokument o stališču je najnovejša publikacija globalnega programa Circularity Accelerator podjetja WorldGBC, ki je v začetku leta 2023 izdal »Circular Built Environment Playbook«. Playbook opisuje, kako lahko gradbeni sektor izvaja načela krožnega gospodarstva in učinkovite rabe virov skozi celoten življenjski cikel stavbe.